4 Modernas Diētas – Par Un Pret

Padomā divreiz, pirms nolem pamēģināt kādu no šīm populārajām diētām – Dikāna diēta, paleo diēta, svaigēšanas diēta vai 17 dienu diēta.
Atzīsim, Holivuda liek svara zaudēšanai izskatīties kā kaut kam gluži vienkāršam. Jo sevišķi tā šķiet paskatoties uz visiem tiem spožajiem ķermeņiem, kas soļo pa sarkano paklāju. Bet, ja esi apņēmusies zaudēt pāris kilogramus, nesteidzies vēl sekot savu iecienīto slavenību pēdās. Šeit būs 4 populāras diētas, no kurām būtu jāuzmanās:

Dikāna diēta paleo diētaFoto: Patrick Feller, CC BY 2.0

Paleo diēta

Šo diētu mēdz saukt arī par Alu cilvēku diētu. Ievērojot šo Paleo diētu jums jāēd tā, kā ēda jūsu senči, kas nozīmē uzturā iekļaut daudz dzīvnieku olbaltumvielu, dabiskos ogļhidrātus (augļus un dārzeņus) un riekstus.

Paleo diēta ietver sevī lielu daudzumu proteīnu un olbaltumvielu un uzsvars tiek likts uz veselīgumu, kas tiek iegūts uzturot organismā omega-3, ko iegūst no savvaļas lašiem, brīvā vidē audzētām vistām vai ar zāli barota liellopa. Šāda gaļa varētu būt dārgāka nekā to pašu zivju un dzīvnieku gaļa, kas iegūta no saimniecībās audzētiem dzīvniekiem.

Interesanti, ka šajā diētā fāžu virzība ir pretēja vairākumam citu diētu: jo vairāk tu progresē, jo vairāk ierobežojumu. Piemēram, pirmajā fāzē tev drīkst būt 3 „atvērtās” maltītes vai tā saucamās „krāpšanās” nedēļā un tajā iekļauti arī tā saucamie „pārejas produkti”, kā piemēram, garšvielas. Kad esat sasniedzis otro līmeni, atļautas ir vairs tikai 2 „atvērtās” maltītes un pamazām ir jāatsakās arī no pārejas produktiem. Šādā veidā pieturēties pie diētas varētu būt vienkāršāk.

Kā šai diētai trūkst?
Paleo diēta nepieļauj pietiekamu piena daudzumu, kas ir lielākais kalcija un D vitamīna avots. Tāpat Paleo diētā iekļauts zems ogļhidrātu daudzums un šajā sakarā ir pētījums, kas parāda, ka ierobežots vai pavisam niecīgs ogļhidrātu daudzums uzturā ietekmē jūsu atmiņu un garastāvokli.

Dikāna diēta

Dikāna diētas ietvaros tu uzņem olbaltumvielas tikai no liesiem produktiem, kā arī katru dienu nelielā daudzumā lieto uzturā auzu klijas un pirmajā („uzbrukums”) posmā dzer 6-8 glāzes ūdens dienā. Otrajā („kruīza fāze”) fāzē jūs atkal iekļaujat savā diētā dārzeņus, bet nav atļauti tādi dārzeņi kā kartupeļi un kukurūza. Līdz pat trešajai („konsolidācijas”) fāzei nav atļauts ēst augļus un graudaugu produktus, kādēļ tiek uzskatīts, ka Dikāna diēta liedz uzņemt pietiekamā daudzumā uzturvielas.

Tomēr šai diētai ir arī daži plusi: Dikāns savā diētā ietver arī 20-30min pastaigu katru dienu, par ļoti labu iezīmi uzskatāms arī tas, ka jāuzņem olbaltumvielas no liesiem produktiem.

Kā trūkst šai diētai?
Dikāna diēta nesatur pietiekamā daudzumā galveno barības vielu, piemēram, kalcija un D vitamīna, ko uzņem ar piena produktiem, kā arī vielas, kas nepieciešamas cīņai ar slimībām, ko uzņem ar augļiem un pilngraudu produktiem. Turklāt, nav minēts porciju lielums. Dr. Dikāns stāsta, ka jums jāēd tik daudz olbaltumvielu, cik vēlaties un, lai zaudētu svaru jums vienkārši jāuzņem mazāk kaloriju, nekā jūs patērējat.

Svaigēšanas diēta

Diēta balstās galvenokārt uz to, ka ēdat neapstrādātu pārtiku, kas nedrīkst būt pagatavota temperatūrā, kas lielāka par 48°C grādiem. Tātad, jūs ēdat galvenokārt izejvielas, dehidrētus augļus un dārzeņus, smūtijus, aukstās zupas – ēdienus, kuru pagatavošanai nav nepieciešams siltums. Daži svaigēdāji dzer nepasterizētu pienu un lieto uzturā sieru, kas gatavots no neapstrādāta piena, tāpat ēsta tiek arī jēla zivs un gaļa. Svaigēšanas diēta ir riskanta, jo šāda pārtika var saturēt baktērijas, kas var izraisīt saslimšanu.

Ir neliels skaits pētījumu, kas uzrāda, ka šai diētai ir savi ieguvumi. Kāds pētījums uzrādīja, ka svaigēdājiem ir zemāks „sliktā” ZBL holesterīna līmenis.

Kā trūkst šai diētai?
Svaigēšanas diēta neiekļauj nekādus dzīvnieku izcelsmes produktus – gaļu, olas, pienu, jūsu organisms neuzņem B12 vitamīnu, kas vajadzīgs ķermenim, lai tas taukus un olbaltumvielas pārveidotu enerģijā, kā arī citām būtiskām organisma funkcijām. Tāpat ļoti maz, ja vispār tiek iegūts, tiek iegūts D vitamīns, kas savukārt ir svarīgs, lai mazinātu organisma uzņēmību pret dažādām hroniskām slimībām, sirds slimībām un vēzi.

17 dienu diēta

Diētu radījis Dr.Phils. Un neskatoties uz nosaukumu, diēta nav tikai 17 dienas gara. Katra fāze ilgst 17 dienas un tās liksies jo īpaši garas, kad uzzināsi, kādi ir ierobežojumi. Pirmajā fāzē tu vari ēst zivis un mājputnus, kā arī organismu attīrošus dārzeņus, augļus ar zemu cukura saturu (bet ne pēc 2 pēcpusdienā), 2 porcijas ar probiotisku ēdienu – jogurtu, skābus kāpostus, kefīru – nelielu daudzumu „draudzīgas” eļļas, tādas kā linsēklu vai olīveļļas. Otrajā fāzē tu vari ieviest uzturā liesu sarkano gaļu, pākšaugus, pilngraudu produktus un cieti saturošus dārzeņus.

Kopumā šī 17 dienu diēta ir ļoti stingra un ir grūti to ievērot nenēsājot līdzi grāmatu, lai apskatītos, kurus produktus no kuras grupas ir atļauts lietot. Zems ir arī kopējais dienā uzņemamo kaloriju skaits, kas tev būs īpaši par zemu, ja esi aktīvs.

Kā šai diētai trūkst?
Jūs neuzņemat pietiekoši daudz dažādu augļu un dārzeņu, speciālisti iesaka pēc iespējas krāsaināku un bagātīgāku uzturu, lai tiktu uzņemtas nepieciešamās vielas dažādu slimību uzveikšanai un atgrūšanai. Tāpat neliels ir arī pilngraudu produktu daudzums, bet pētījumi pierāda, ka šo produktu lietošana paildzina dzīves ilgumu.

Kopsavilkums
Daudzi izmanto šīs diētas, jo tās palīdz zaudēt svaru ļoti īsā laika periodā. Bet šīs diētas darbojas tādēļ, ka ir ļoti ierobežojošas – kad tu izslēdz no uztura kādu noteiktu pārtikas produktu grupu, ir grūti tādējādi zaudētās kalorijas kompensēt ar citiem produktiem. Tu zaudē svaru, jo uzņem mazāk kaloriju. Šo diētu izmēģināšana varētu būt labs starta punkts, kas palīdzētu pievērsties veselīgākam dzīvesveidam, bet pārlieku ilga turēšanās pie šīm diētām novestu pie tā, ka tu zaudē ļoti svarīgas uzturvielas.

Vispopulārākās no šīm diētām pie mums ir Dikāna diēta un Paleo diēta. Ja esi kādu no šīm diētām izmēģinājis, padalies ar rezultātiem.

2 comments

  1. Izmēģināju Dikāna diētas atsevišķus elementus, jo man nelikās dabiski, ka jāatsakās no piena un kartupeļiem. Esmu uzaugusi ar dārzeņiem- kā no tā lai atsakās?!?.No bērnības esmu pieradusi būt tā sauktais “piena teliņš”- lietot pienu pēc sirds patikas. Tālāk par pirmo stadiju netiku. Darīju to vasaras atvaļinājuma laikā, kad varēju piedomāt, kad un ko ēst. Rezultātā zaudēju 10 kg un uzzināju, ka man nemaz nav alerģija no bišu medus, kā visus gadus biju domājusi. Kas notika? Patīrīju aknas un zarnu traktu. Otram posmam vairs neatlika laika, jo sākās darbs un tad par kaut kādām diētām vienkārši domāt nav laika. Man nav sēdošais darbs, bet darbs ar maziem bērniem. Svars turējās apmēram 2 gadus nemainīgs, ko izjauca smaga kājas rozes slimība[pastiprināja tendenci aizturēt šķidrumu organismā].Un aizturētais šķidrums var reizēm uzrādīt līdz 4 kg svara par spīti medikamentiem. Tad allaž meklēju kaut ko no dabas līdzekļiem-kanēlis, kadiķogas, citrons, tomāti, utt. Vienkārši šos gadus vairāk kā agrāk lietoju svaigus augļus un klijas, daudz šķiedrvielu. Aknu tīrīšanu vairāk neiznāca veikt, bet svars pašai par brīnumu nemainījās arī ar visu to, ka lietoju visas pārtikas grupas. Tiesa- laiku pa laikam piedomāju par ēdamo un samazināju porciju lielumus. Un veikalā tagad vairāk piedomāju, ko pērku= pēc iespējas dabiskākus produktus.
    Par Paleo diētu izlasīju un nospriedu, ka tāda sevis mocīšana nu galīgi nav priekš manis.
    Man tā arī iznāca- sāku domāt vairāk par sevi un to, ko ēdu. Dikāns bija starts svara zaudēšanai. Man tas sirds dēļ bija jādara- jādabon nost kaut 5-6 kg… Dzīve izdarīja savas korekcijas un es sāku domāt par ēdienu un sevi citādāk.
    Vasarās, kad ir intensīvi āra darbi saimniecībā, esmu iesākusi ievērot savu ēšanas stilu. Par spīti visiem dietologu ieteikumiem silto ēdienu ēdu tikai tad, kad patiešām to gribas= tas iznāk reizi dienā, esmu tās iesaukusi par brokastpusdienām kaut kur ap vieniem/ diviem dienā. Un aiz noguruma daudz arī neieēdīsi… Pārējā laikā vieglu izsalkumu reizēs vai nu dzeru akas ūdeni, uzēdu ogas vai auglīti, vai kaut vai burkānu no sava dārza= atkarībā no vasaras mēneša. Sajūta laba, viegla, enerģijas daudz un parasti ziemas “uzkrājumus” ātri vien nodeldēju nost. Par cik jūtos labi, laikam pie sava ēšanas stila pieturēšos- vismaz vasarās un brīvdienās. Tagad esmu iegādājusies Nutribullet -tur veidotie kokteiļi ir īsti ” spridzekļi” enerģijas ziņā. Akli nesekoju precīzām receptēm, bet taisu no tā, kas mājās ir pieejams. Un pēc tam patiešām ilgi negribas ēst. Apmēram šāda ir mana pieredze ar diētām un ēšanas paradumiem.

  2. Kas par murgu-dikāna diētā drīkst lietot piena produktus.Jau no pirmās uzbrukuma fāzes.Grāmatu palasiet pirms rakstīt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*