Aroniju Sīrups

Aronijas svaigā veidā parasti neviens neēd un pirmais kas nāk prātā ko var pagatavot no šiem melnajiem augļiem ir aroniju sīrups. Savā laikā aronijas bija ļoti populāras un gandrīz katram dārzā bija kāds šo augļu krūms, bet laika gaitā aronijas ir aizmirstas un nav tik pieejamas gribētājiem kuriem pašiem nav aroniju krūmi savā dārzā. Kā jau visi augļi arī aronijas ir vērtīgs vitamīnu avots. Visbiežāk tās iesaka kā asinsspiedienu pazeminošu un organismu nostiprinošu līdzekli. Tās satur ļoti daudz P un C vitamīnu.

Parasti aroniju krūmi augļus ražo ļoti ražīgi, tās aug lielos ķekaros, kas padara to novākšanu vienkāršu un ātru. Augļi nogatavojās septembrī un var vākt līdz pat oktobra sākumam. Parasti augļus novāc pēc pirmajām salnām, tad to garša uzlabojas. No aroniju augļiem var pagatavot ievārījumu, marmelādi, želeju, vīnu utt.

aroniju sīrups

Sastāvdaļas:

  • 1kg aronijas
  • 1kg cukurs
  • 1l ūdens
  • 1,5 ēdamkarotes citronskābes
  • sauja ķiršu lapas (15 – 20 lapas)

aroniju sīrups

Aronijas nolasa no ķekariem un kārtīgi noskalo. Daļu augļus ieber katlā un pa virsu izkārto ķiršu lapas un tad saber atlikušos augļus virsū. Pa virsu visam uzber citronskābi un aplej ar verdošu ūdeni.

ķiršu lapas

aroniju sīrups

aronijas ķiršu lapas citronskābe

aroniju sīrups

Katlam uzliek vāku un atstāj istabas temperatūrā uz diennakti, lai no aronijām izvilktos sula.

aroniju sīrups

Nākamajā dienā ogas nedaudz saspaida ar stampu, lai iegūtu spēcīgāku garšu.

aroniju sīrups

Spaidot ogas nevajag aizrauties, lai nesataisītu putru, jo visu jāizlej cauri sietiņam, bet ja tomēr sula sanāk ar biezumiem, tad visu vēlreiz var izkāst cauri dubultai marlei.

aronijas

Iegūto sulu liek uz plīts un vāra.

aroniju sīrups

Kad sula gandrīz jau sāk vārīties pievieno cukuru un maisa kamēr cukurs pilnībā ir izkusis. Aroniju sīrups vēlreiz jāuzvāra un jāturpina vārīt 1 minūti.

aroniju sīrups

Iegūto aroniju sīrupu pilda iepriekš sagatavotās burkās vai pudelēs uzreiz pēc tā uzvārīšanas un aizvāko. Ļauj tām lēnām atdzist istabas temperatūrā un nākamajā dienā var likt glabāties pagrabā vai kādā citā vēsā vietā.

aroniju sīrups

Aroniju sīrups ar ķiršu lapām sanāk salds un aromātisks, no tā var pagatavot lielisku dzērienu atšķaidot to ar ūdeni. Sīrupam ir sarkanīga nokrāsa un to var izmantot pārtikas krāsvielu vietā.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*