Aukstumpumpa Jeb Herpes Vīruss

Kas izraisa aukstumpumpas?
Aukstumpumpas izraisa herpes simplex vīruss. Pastāv divi to veidi, ko tā arī sauc par veidu 1 un veidu 2. Jebkurš no abiem veidiem var būt uz jebkuras ķermeņa daļas: lūpas un dzimumorgāni ir visizplatītākās vietas. Šis raksts būs par sejas čūlām jeb sejas herpēm, ko mēdz saukt arī par herpes labilais.

Ar ko atšķiras šie abi herpju veidi?
Uz sejas – herpes simplex veidam 1 ir lielāka tendence atkārtoties nekā herpes simplex veidam 2. Tātad, ja Tev regulāri atkārtojas aukstumpumpas, tad tas visticamāk ir herpes simplex veids 1.

Aukstumpumpa Jeb Herpes VīrussFoto: Hamed Saber, CC BY 2.0

Kā aukstumpumpas (herpes vīruss) tiek iegūtas un nodotas tālāk?
Tu tās vari iegūt, ja Tevi ir noskūpstījis kāds, kam ir aktīvs uz sejas esošs herpes vīruss. Tas var būt noticis arī kādā citā dienā vai varbūt pat bērnībā, kad Tevi ir noskūpstījis kāds no Taviem vecākiem.
Orālais sekss ir izplatītākais veids, kā viens, kam ir sejas herpess vīruss nodod to otra dzimumorgāniem (ģenitāliju herpe) vai otrādi. Dažkārt to var iegūt arī vienkārši uz ādas, ja kāds, kam ir šis vīruss noskūpsta piemēram roku vai pirkstu, kam ir kāda brūce vai ieplaisājusi āda. Aukstumpumpas tiek nodotas tālāk tikai tiešā kontaktā ar ādu, nevis, piemēram, dzerot no vienas krūzītes, lietojot tos pašus galda piederumus vai dvieļus. Ekspertiem tas ir pilnībā skaidrs, kamēr internetā un brošūrās Tu varētu lasīt arī citādāku informāciju. Tu nevari nododot aukstumpumpu kādam, kam tā jau ir.

Vai aukstumpumpa padarīs mani slimu?
Dažreiz, ja pirmo reizi esi ticis pie aukstumpumpas, var būt čūlas mutē un rīklē. Var būt drudzis un citi saaukstēšanās simptomi. Te var palīdzēt pretsāpju līdzekļi – aspirīns, ibuprofēns vai paraceptamols – vienmēr sekojiet norādījumiem uz iepakojuma un konsultējieties ar savu ģimenes ārstu.

Cik izplatītas ir aukstumpumpas?
Tās ir pat ļoti izplatītas. Aptuveni 7 no 10 cilvēkiem ir šis vīruss. Tomēr lielākā daļa to nezina, jo tikai katrs piektais ievēro tā simptomus. Neatkarīgi no tā, kurš herpes simplex vīrusa tips Tev ir, Tu vari „noķert” arī otru. Inficēšanās ar otra tipa herpes vīrusu var tikt nepamanīta un simptomi mēdz būt ļoti viegli. Tas tā notiek tādēļ, ka antivielas, kas izstrādājas, lai cīnītos ar pirmo vīrusu, var kontrolēt arī otro.

Kā izskatās aukstumpumpas jeb herpes vīruss?

 • Vispirms parādās mazs sarkans plankums
 • Vēlāk šis pūslītis vai to kopums sāk attīstīties
 • Pūslītis pārplīst atstājot jēlumu
 • Jēlā vieta sāk dzīt un uz tās sāk veidoties krevele
 • Šī krevele mēdz saplaisāt, kad Tu kustini muti, tas aizkavē sadzīšanu, tādēļ rūpējies par to, lai lūpas tiek mitrinātas
 • Nenoplēs kreveli – tas aizkavēs dzīšanu
 • Pirms uzklāj krēmu, nomazgā rokas
 • 7-10 dienu laikā iekaisums pats sadzīs neatstājot rētas

Kā aukstumpumpas pēc kāda laika var atkal parādīties?
Vīruss slēpjas tuvumā esošajos nervos un tādēļ pēc neilga laika var parādīties atkal, kad ir lielāka slodze vai stress. Citi herpes vīrusi arī var noslēpties un atkal atkārtoties, piemēram jostas roze/vējbakas un dziedzeru drudzis (mononukleoze), bet tie nerada aukstumpumpas.

Vai mana aukstumpumpa (herpes vīruss) var parādīties arī kur citur?
Ja Tev parasti tā ir uz lūpām, tad tā var arī parādīties jebkur citur uz sejas, taču neparādīsies nekur citur uz ķermeņa. Tava imūnsistēma neļaus tai parādīties kur citur.

Vai es zināšu, ja tā grasīsies atkal parādīties?
Pirms tā parādās var sajust niezi vai sāpes vispirms. Atkārtotas aukstumpumpas parasti ir daudz vieglāk pārciešamas nekā tās, kas parādījušās pirmoreiz.

Kas izraisa to atkārtošanos?
Tas ir ļoti individuāli: mēģini noskaidrot, kas Tev izraisa aukstumpumpas un centies no tā izvairīties. Bieži vien pie atkārtošanās vainojama ir saslimšana, stress, nogurums, menstruācijas, pārlieku daudz alkohola vai ultra violetā gaisma no saules vai solārija.

Priekšlikumi, lai novērstu aukstumpumpas.
Veselīgs dzīvesveids var palīdzēt saglabāt imūnsistēmu stipru un samazināt iespēju iegūt aukstumpumpu. Centies vairāk gulēt, uzlabo savu uzturu, ja saules gaisma izraisa tās, lietojiet labus aizsardzības līdzekļus, it sevišķi uz lūpām.

Ko es varētu darīt, lai novērstu aukstumpumpu atkārtošanos?
Pret aukstumpumpām mēdz izrakstīt pretvīrusa tabletes. Ja to uzplaiksnījumi Tev atkārtojas pārāk bieži, vērsies pie sava ārsta. Pretvīrusu tabletes ir efektīvāks herpju novēršanas veids nekā pretvīrusu krēmi.

Ko ārstēšanai var nopirkt veikalos?
Pajautā farmaceitam viņa viedokli, viņš noteikti ieteiks labāko. Pretvīrusu krēmi ir plaši pieejami. Ja sākat to lietot, kamēr aukstumpumpa vēl nav līdz galam attīstījusies, tas var samazināt uzliesmojumu par 12%. Medicīna attīstās ātri un ik pa laikam tiek izlaisti jauni krēmi ar efektīvāku iedarbību.

Ieteikumi, kā novērst aukstumpumpas izveidošanos.
Daži cilvēki iesaka iesaiņot ledu un 90min turēt to vietā, kur veidojas aukstumpumpa. Taču jāuzmanās no ādas apsaldēšanas (šī metode nav medicīniski atzīta).
Lietot krēmus, kas satur citronu un piparmētru ekstraktu. Šie augi satur molekulas, kas novērš vīrusa nokļūšanu ādā.

Noderīgi padomi, kā paātrināt dzīšanas procesu.
Šīs metodes ir cilvēku ieteiktas, bet nav medicīniski pārbaudītas:

 • Stundu turēt pie sejas aukstu tējas maisiņu
 • Gerānijas eļļa, tējas koka eļļa – atšķaidīta, lavandas eļļa – nomierina
 • Uzturēt ādu mitru un mīkstu, piemēram, lietojot vazelīnu, kas novērsīs kreveļu plīšanu

Vai aukstumpumpas mēdz būt arī kā kas ļoti nopietns?
Medicīniska iejaukšanās ir nepieciešama ļoti retos gadījumos. Ļoti retos gadījumos aukstumpumpas var ietekmēt vienu (ne abas) no acīm. Ja viena acs kņud vai ir sarkana un iekaisusi, optiķis var pārbaudīt, vai iemesls ir herpe simplex vīruss.
Daži nelaimīgie šo vīrusu iegūst pārāk bieži, tad ir vērts vērsties pie ārsta pēc padoma. Jāuzmanās ir arī cilvēkiem, kam ir problemātiska āda, lai tās plaisājumi neizplata vīrusu plašāk. Jāuzmanās arī tiem, kam ir novājināta imunitāte, piemēram, cilvēkiem, kam bijis vēzis vai orgānu transplantācija. Tad var būt nepieciešams lietot medikamentus, lai izvairītos no aukstumpumpām.

Jaundzimušie nedrīkst būt pakļauti šim vīrusam. Ja Tev ir aukstumpumpa – neskūpsti bērnu.

Un atcerieties, Tava aukstumpumpa (herpes vīruss) Tev vienmēr liksies lielāka nekā to redzēs citi. Ignorē aukstumpumpu reklāmas, kas liek justies Tev slikti.
Tā ir parasta parādība un lielākā daļa cilvēku par to vispār neuztraucas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*