Kas ir avārijas kontracepcija?

Avārijas kontracepcija ir veids, kā izvairīties no nevēlamas grūtniecības pēc tam, kad ir noticis dzimumakts bez izsargāšanās. Tā saucamās „rīta tabletes” ir hormonālas tabletes, ko sievietes var lietot pēc tam, kad ir nodarbojušās ar seksu. Ir dažādi avārijas kontracepciju veidi. Viens no veidiem ir levonorgestrels, kas ir visnotaļ izplatīts jau krietnu laiku. Vislabāk tas darbojas, ja tiek lietots 72h laikā pēc tam, kad ir noticis dzimumakts bez izsargāšanās, bet tas samazinās grūtniecības iespējamību arī tad, ja būs lietots 120h (5 dienas) laikā pēc dzimumakta.

Otrs veids ir ulipristāla acetāts, kuru var lietot līdz pat 5 dienām pēc dzimumakta.

Avārijas kontracepcijas tabletes ir pieejamas bez receptes.

avārijas kontracepcijaFoto: Iain Watson, CC BY 2.0

Kā tas darbojas?

Levonorgestrelu progesterons ir hormons, kas pietiekoši lielā devā lietots novērš grūtniecības iestāšanos. Tas, cik daudz tablešu nepieciešams lietot ir atkarīgs no tablešu veida. Šis avārijas kontracepcijas veids ir visiedarbīgākais, ja tablete tiek lietota pēc iespējas īsākā laika periodā pēc notikušā dzimumakta, tomēr tas mazina grūtniecības risku arī tad, ja tiek lietots 120h pēc dzimumakta.

Avārijas kontracepcijas tabletes aizkavē ovulāciju. Ja apaugļošanās ir notikusi un grūtniecība jau būs iestājusies, levonorgestrels to nepārtrauks. Jaunākais avārijas kontracepcijas veids – ulipristāla acetāts ir gluži cita veida medikaments. Tas aizkavē ovulāciju un var palīdzēt novērst implantāciju. Šis kontracepcijas veids darbojas līdz pat piecām dienām pēc dzimumakta.

Šie medikamenti nenovērsīs grūtniecību, ja meitene nodarbosies ar seksu neizsargājoties pēc tam, kad būs iedzērusi šo tableti.

Cik tas ir efektīvi?

Apmēram 1 vai 2 sievietēm no 100, kas būs lietojušas avārijas kontracepciju, grūtniecība iestāsies, neskatoties uz to, ka tablete būs laikus iedzerta. Tas ir vienīgais kontracepcijas veids, ko lieto pēc tam, kad ir noticis dzimumakts. Avārijas kontracepcija ne vienmēr novērš grūtniecību, tādēļ sievietei, ja viņai kavējas mēnešreizes, ir jādodas pie ārsta.

Iespējamās blakusparādības.

Daudzas meitenes, kas lieto avārijas kontracepciju, saskaras ar tādām blakusparādībām kā slikta dūša, vemšana, krūšu jutīgums, sāpes vēderā, galvassāpes, reibonis un nogurums. Šādas blakusparādības parasti ir nelielas un lielākoties pašsajūta uzlabojas dienas vai divu laikā. Pēc avārijas kontracepcijas lietošanas, meitenes mēnešreizes kādu laiku var būt neregulāras.

Avārijas kontracepcija nav ieteicama regulārai lietošanai. Tā paredzēta izmantošanai tikai ārkārtas situācijās. Ja seksa laikā plīst vai noslīd prezervatīvs, vai, ja meitene aizmirsusi iedzert pretapaugļošanās tableti otro dienu pēc kārtas, viņa varētu apsvērt avārijas kontracepcijas tabletes lietošanu. Tā ir pieejama arī pusaudžiem. Avārijas kontracepciju nedrīkst lietot meitenēm, kuras zina, ka ir stāvoklī.

3 comments

  1. Man jau liekas, ka visas tās tabletes ir īsta savas veselības bendēšana ne pa jokam. Tādēļ ir jādomā pirms ko dara…

  2. Ir jau kas tās tabletes rij kā konfektes…

  3. Man draudzenei nepalīdzēja, kad uzreiz iedzēra… bet par laimi man pagaidām vienmēr nostrādā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*