Vīrieši Un Sievietes Lieto Atšķirīgus Kritērijus Partneru Izvēlē

Neseni pētījumi ir atklājuši, ka cilvēki izvēlas savus partnerus balstoties uz viņu pieņēmumiem par potenciālajām partnera īpašībām un iespējamajiem kāpumiem un kritumiem attiecībās.  Pētnieki ir noteikuši, ka vīrieši un sievietes savus pielūdzējus izvērtē paraugoties uz tiem gan pozitīvā, gan negatīvā perspektīvā, izmantojot sava veida „strukturēšanas” procesu, raugoties uz savu potenciālo partneri. Tomēr, lēmumu pieņemšana abiem dzimumiem ir atšķirīga, jo tie izmanto dažādus kritērijus un skatījumus, izdarot savu izvēli.

partneru-izvēleFoto: Jan Fidler, CC BY 2.0

Piemēram, vīrieši vairāk reaģē uz „strukturēšanas efektu”, ja tiek aprakstīta fiziskā pievilcība. Tas var būt pārsteigums, bet izrādās, ka sievietes, izvēloties partnerus, „strukturēšanas principu” izmanto par vairāk nekā vīrieši. Kad ir jāizvēlas potenciālais partneris, sievietes ir vairāk noskaņotas uz negatīvo informāciju, kas atbilst evolūcijas fenomenam, ko sauc par „mātes ieguldījuma teorija,”.  Tas var radīt nopietnas sekas sievietei un viņas pēcnācējiem, ja viņa izvēlētos kādu, kas būtu vājš ģimenes nodrošinātājs vai nemīlošs tēvs. Tādēļ visticamāk, ka sievietes dabīgi koncentrēsies vairāk uz negatīvo informāciju, izvērtējot savu potenciālo partneri. Lai to pierādītu, saaicināja vairākus simtus jaunu sieviešu un vīriešu, lai tie piedalītos pētījumā. Dalībniekiem tika iedoti viņu potenciālo partneru strukturizēti pozitīvo un negatīvo iezīmju apraksti. Piemēram, „7 no 10 cilvēkiem, kas pazīst šo personu domā, ka viņš ir laipns” (piemērs no pozitīvajiem aspektiem) un „3 no 10 cilvēkiem, kas pazīst šo personu nedomā, ka viņš ir laipns.” (piemērs no negatīvajiem aspektiem)

Pētnieki pārbaudīja šo strukturizēšanas efektu, izmantojot sešas pamatīpašības, no kurām divas bija svarīgākas vīriešiem, divas sievietēm un divas tādas, kas šķita kā vajadzīgas abiem dzimumiem:

  • Pievilcīgs ķermenis (vairāk svarīgs vīriešiem)
  • Pievilcīga seja (vairāk svarīga vīriešiem)
  • Potenciālie ienākumi (vairāk svarīgi sievietēm)
  • Ambīcijas (vairāk svarīgas sievietēm)
  • Laipnība (vienlīdz svarīgs abiem)
  • Inteliģence (vienlīdz svarīgs abiem)

Abu dzimumu dalībnieki veica vērtējumu pēc šīm īpašībām, augstu novērtējot, piemēram, (7 no 10 cilvēkiem domā, ka šī persona ir laipna) un zemu novērtējot, piemēram, (3 no 10 cilvēkiem nedomā, ka šī persona ir laipna), uzlūkojot gan īstermiņa, gan ilgtermiņa iespējamās attiecības. Visbiežāk sievietes teica, ka viņas krietni mazāk vēlētos satikt to personu, kas aprakstīta „negatīvi”, lai gan, gan „pozitīvajā”, gan „negatīvajā” aprakstā sniegta pilnīgi vienāda informācija, tikai citā veidā. Sievietes arī lielāku uzmanību pievērsa tām īpašībām, kur runāts par ambīcijām un potenciālajiem ienākumiem, kamēr vīrieši uzmanību pastiprināti vērsa uz aprakstītajiem fiziskajiem personas dotumiem.  Šis pētījums parāda, kā ar evolūcijas palīdzību ir iespējams izskaidrot bioloģisko izcelsmi šķietami „neloģiskiem” lēmumiem, ko cilvēki pieņem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*