Kas ir piena sēne un kā no tās izvairīties?

Piena sēne jeb vaginālā kandidoze ir sēnītes Candida izraisīta infekcijas slimība. Candida atrodas visos veselos organismos – taisnajā zarnā, makstī un arī mutē, bet, ja tā nevairojas nekas slikts nenotiek.

1. Kas īsti ir Candida?
Candida ir piena/sēnīšu organisms, kas dabiski dzīvo cilvēka organismā. Tam nav nozīmes, vai Jūs esat vīrietis, sieviete vai bērns. Candida līmeni organismā parasti regulē labās baktērijas Jūsu organismā.

2. Vai piena sēne ir tikai sieviešu problēma?
Tas ir ļoti izplatīts, bet maldīgs priekšstats. Kaut arī vaginālās kandidozes infekcija ir ļoti izplatīta, šis nav vienīgais bieži sastopamais šīs sēnītes veids. Izplatītas ir arī tādas Candida piena sēnītes formas kā atlēta pēdas infekcija, ēde, mutes sēnīte u.c. sēnītes radīti ādas kairinājumi.

piena sēneFoto: Eva Peris, CC BY-SA 2.0

3. Kādēļ antibiotikas bieži vien izraisa piena sēnīti?
Antibiotikas uzbrūk baktērijām organismā, taču tās nezina atšķirību starp labajām un sliktajām baktērijām. Tās iznīcina visas baktērijas Jūsu zarnās, ieskaitot labās baktērijas, kas atbild par Candida kontrolēšanu. Kad tā notiek, Candida piena sēne sāk attīstīties.

4. Cik ilgs laiks nepieciešams, lai Candida piena sēne pazustu?
Tas atkarīgs no tā, kāds infekcijas veids Jums ir. Ja reti lietojat antibiotikas, Jūs varēsiet lietot zāles, kas ātri vien palīdzēs tikt galā ar infekciju. Tas varētu ilgt līdz pat nedēļai, atkarībā no infekcijas veida. Ja regulāri lietojat antibiotikas, tās nemitīgi iedragā Jūsu imūnsistēmu, līdz ar to tas var novest pie hroniskas saslimšanas ar Candida piena sēnīti un ārstēšana būs ilgāka un sarežģītāka.

5. Kādi ir hroniskas Candida piena sēnītes saslimšanas simptomi?
Diemžēl šos simptomus ir grūti pamanīt. Daudziem cilvēkiem vienkārši atkārtojas infekcijas, tādas kā vaginālā un mutes piena sēnīte. Problēmas sākas tad, kad Candida sāk atstāt iespaidu uz visu ķermeni un cilvēkiem parādās arī citi simptomi. Tie ietver, bet neaprobežojas ar kairinātu zarnu sindromu, hronisku nogurumu, nemieru, depresiju, urīnceļu infekciju, grūtībām koncentrēties, sirdsklauvēm, caureju, aizcietējumiem u.c.

6. Kādēļ Candida piena sēnītes tik bieži netiek diagnosticētas?
Tam patiesībā ir divi iemesli. Pirmais no tiem ir jau iepriekš minētais fakts, ka šie simptomi mēdz atgādināt citas saslimšanas. Līdz ar to, ārsts turpinās Jums uzstādīt nepareizu diagnozi un izrakstīt nepareizas zāles, piemēram, antibiotikas vai steroīdus, kas stāvokli padarīs tikai sliktāku. Otrais iemesls ir tāds, ka sabiedrībā joprojām strīdas par Candida ietekmi uz visu ķermeni. Galu galā viss ir atkarīgs no Tevis, atrodi ārstu vai kādu, kas aplūkos visu Tavu ķermeni un medicīnas vēsturi, ne tikai akūtos simptomus.

7. Kā es varu noteikt, ka man ir Candida piena sēnīte?
Ir vairāki lieliski veidi, kā Tu pats vari to noteikt. Niezes tests liek sekot Tev līdzi, cik bieži Tu sev pieskaries, lai pakasītu kādu niezošu ķermeņa vietu. Ir tests, kas nosaka, cik ļoti Tu spēj atturēties no ogļhidrātu un cukura uzņemšanas. Siekalu tests, Tev ir jāiespļauj tīrā glāzē ūdens no rīta. Ja Tavas siekalas ir duļķainas, veido tādas kā stīgas vai nogrimst, Tev varētu būt kāda problēma. Var veikt arī urīna, asins un izkārnījumu analīzes, bet, lai to izdarītu, Tev vispirms jādodas pie ārsta.

8. Vai piena sēne var kļūt nāvējoša?

Jā un nē. Īsā atbilde ir nē. Piena sēnīte Candida var izraisīt dažādas medicīniskas komplikācijas, pirms tiek ārstēta, bet akūtas un hroniskas formas kandidozes nav nāvējošas. Ir Candida infekcija, kas pazīstama kā kandinēmija, kas nozīmē, ka Candida organisms nonāk asinīs. Šī Candida forma var būt nāvējoša, ja nav laikus diagnosticēta un ārstēta. Tā parasti piemeklē cilvēkus, ar ļoti zemu imunitāti, piemēram, vēža slimniekus, kam veikta ķīmijterapija vai arī tos, kam ir HIV/AIDS.

9. Vai es varu pilnībā atbrīvot savu ķermeni no Candida?
Nē, un Jūs to nemaz nevēlaties. Atcerieties, Candida dabiski atrodas Jūsu organismā. Jūsu mērķis ir uzturēt to normas līmenī un izvairīties darīt lietas, kas atkal varētu izraisīt Candida piena sēnītes infekcijas.

10. Kāda diēta man būtu jāievēro, lai izārstētu manu Candida?
Ir ļoti daudz dažādu Candida diētu variāciju. Nevaram pateikt, kuras diētas ir labākas un, kuras sliktākas, bet dažas no tām ir sarežģītākas. Ir svarīgi saprast, ka ikviens, kas sola ātru izārstēšanos tikai dod Jums cerību, bet ne ārstēšanu. Candida piena sēnītes ārstēšana prasa laiku un pacietību. Ir jāievēro stingra un veselīga diēta, jāmaina dzīvesveids, jālieto probiotikas un pretsēnīšu līdzekļi. Jums var būt nepieciešams papildus lietot kādus augus, attīrīt organismu un stiprināt imūnsistēmu. Piena sēne nav izārstējama vienā dienā.

11. Vai iespējams izārstēt Candida piena sēnīti ar bezrecepšu pretsēnīšu līdzekļiem?

Jā, tas ir iespējams. Ja jums ir piemēram maksts sēnīte vai atlēta pēdas infekcija, Jūs varat izmantot bez receptes pieejamus krēmus un pūderus. Iespējams, tā ir vienīgā ārstēšana, kas Jums ir nepieciešama. Ja problēma ir kļuvusi hroniska, ārstēšanu iespējams nepieciešams apvienot ar noteiktu diētu.

12. Vai varu lietot orāli lietojamas zāles, lai ārstētu Candida piena sēnīti?
Tas atkarīgs no Jūsu simptomiem un infekcijas smaguma. Galvenais jautājums ir, vai lietosiet dabīgus līdzekļus vai ķīmiskos ārstēšanas līdzekļus. Mums gribētos Jūs atturēt no ķīmisku līdzekļu lietošanas, bet, ja infekcija ir tik nopietna, kā piemēram, caurās zarnas sindroms, tad varētu būt nepieciešams veikt radikālus pasākumus.

13. Kādēļ probiotikas ir tik svarīgas manā Candida ārstēšanas plānā?
Kā jau iepriekš minējām, labās baktērijas zarnās palīdz noturēt līdzsvarā sliktās baktērijas, ieskaitot Candida. Ja lietoji antibiotikas, ir iznīcinātas gan labās, gan sliktās baktērijas. Probiotikas var palīdzēt atjaunot populāciju un ātrāk veicināt labo baktēriju veidošanos, kas noturēs Jūsu Candida problēmu kontroles robežās.

14. Kādēļ nedrīkst lietot alkoholu, ja ir Candida infekcija?
Par alkoholu ir jāaizmirst! Alkohols satur raugu un cukuru, tās abas ir kā degviela un dzīvības uzturētājs Candida baktērijai, kas jau dzīvo Tavā organismā.

15. Vai Candida vaginālo infekciju var izārstēt ar jogurtu?
Jogurta ēšana ir lielisks veids, kā dabiski atgūt organismā probiotikas. Jogurtā ir viela, ko sauc par pienskābi, kas palīdz laktozes (kas ir saldas) pārvērst pienskābē, ko piena sēne nevar ciest. Daudzas sievietes jogurtu ne tikai ēd, bet izmanto arī kā dušu. Jogurts ir vienīgais, ko atzīstam, ka to drīkst izmantot kā dušu sievietes maksts infekcijas gadījumā. Ir jāizmanto tikai augstas kvalitātes jogurts bez piedevām, kas ir istabas temperatūrā.

16. Kādas dzīvesveida izmaiņas man nepieciešamas, lai izārstētu Candida infekciju?
Jums jāsamazina stress. Kad satraucaties, vēderā rodas ķīmiska viela, ko sauc par kortizolu. Kortizols veido vēderā taukus un nomāc imūnsistēmu. Kad imūnsistēma ir novājināta, sāk uzdarboties Candida.

17. Kādi citi faktori veicina šo saslimšanu?
Mēs runājām par antibiotikām, bet tās nav vienīgās. To ietekmē arī citi medikamenti, kortizons, kā arī kontracepcijas tabletes, kas var ietekmēt iekšējo floru. Bet tās nav tikai zāles, par ko satraukties. Dzīvnieki, ko mēs ēdam ir pilni ar antibiotikām un mēs to ēdot uzņemam pilnu šo antibiotiku devu. Vajag atturēties no konservantiem, ķīmiskām vielām, insekticīdiem un pelējuma sporām (it sevišķi, ja dzīvojat vidē, kurā vienmēr ir mitrums).

Piena sēne noteikti ir ļoti nepatīkama infekcija no kuras gribētos izvairīties. Ievērojot vienkāršu piesardzību un piedomājot pie sava dzīvesveida var krietni samazināt iespējamību saslimt ar šo infekciju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*